Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Souhlasím

Kategorie

Menu

Prihlásenie

Inteligentý dom

Aký je Inteligentný dom?

Z jedného miesta sledovať chod celého domu, ovládať nielen základné spotrebiče určené na vykurovanie a ohrev, vetranie alebo zavlažovanie, ale napríklad aj osvetlenie. Optimálne využiť zdroje energie pre reguláciu spotrebičov s prínosom finančných úspor, pri zachovaní všetkého komfortu, ktorý je v dnešnej dobe vyžadovaný - to všetko umožňuje IQ dům.


Inteligentný dom je riešením pri hľadaní komfortu bývania a zároveň znižovanie nákladov na chod domácnosti. Jednoduché ovládanie umožňuje riadiť vykurovanie, ohrev, vetranie alebo zavlažovanie z domov, práca či dovolenky. Inteligentný dom má za cieľ zjednodušovať chod domácnosti a to ako z hľadiska časového, finančného, ako aj z hľadiska pohodlia.


Mozgom celého systému inteligentného domu je riadiaca jednotka. komunikuje so všetkými pripojenými spotrebičmi, od ktorých získava potrebné informácie napr.o teplote. Neustále tieto dáta vyhodnocuje a na základe požiadaviek reguluje danej zdroja a spotrebiča.

Táto jednotka môže byť ovládaná pomocou programu inštalovaného na PC, ktorého základné funkcie např.umožňují:

  • v každej izbe načasovať nastavenie teploty,
  • spätne sledovať vývoj teploty v rôznych častiach domu,
  • ovládať všetko na diaľku prostredníctvom internetu alebo GSM.


Riadiaca jednotka je úplne samostatná a vďaka tomu bezpečná (žiadne napadnutie vírusmi atď.) A spoľahlivá, beží samostatne i pri vypnutí PC.

Použitím riadiacej jednotky, pre ktorej riadenie postačí bežný typ PC, možno zvýšiť úspory tepelnej energie v inteligentnej domácnosti až o 30%.

Hlavné aplikácie

Ovládanie kúrenia

Inteligentný dom umožňuje nastaviť teplotu v celom dome alebo v jednotlivých miestnostiach. Umožňuje zistenie aktuálnych teplôt i automatickú reguláciu podľa vopred nastavených programov.


Ovládanie osvetlenia

Nastavenie svetelných scén pre jednotlivé miestnosti. V spojení s pohybovými čidlami automatické spínanie osvetlenia v určených priestoroch. Ovládanie osvetlenia bazéna v závislosti na vonkajšom svetle, to sú niektoré z funkcií, ktoré inteligentný dom podporuje.


Zabezpečenie

Chytrý dom zaisťuje aj vyššiu bezpečnosť - možno ho na diaľku kontrolovať prostredníctvom GSM siete v čase neprítomnosti. Pri napojení na EZS okamžite upozorňuje na nepovolené vniknutie.

To sú len niektoré z aplikácií, ktoré inteligentné domy poskytujú, a je viac než pravdepodobné, že ich výpočet do budúcnosti porastie.

Riešenie PocketHome®

Firma Elektrobock CZ s.r.o. pre Vás pripravila názornú 3D vizualizáciu systému PocketHome® na modelovom dome.

 

Inteligentní dům - 3D vizualizace Inteligentní dům - 3D vizualizace

 

Systém je primárne navrhnutý pre riadenie kúrenia, ale vďaka vyspelej technológii umožňuje postupne zavádzať aj ďalšie prvky pre ovládanie osvetlenia, čerpadiel, žalúzií, garážových brán, podľa aktuálnych požiadaviek. Používateľovi sa tak ponúka možnosť rozširovať inteligentný systém na základe rastúcich požiadaviek riadenia chodu domu a regulácie kúrenia.


A ako PocketHome® funguje?

Základné prvky systému sa skladajú z bezdrôtovej centrálnej jednotky PH-CJ37, prijímača pre kotol PH-PK20 a elektronických digitálnych hlavíc PH-HD20. Všetky prvky komunikujú s centrálnou jednotkou bezdrôtovo v obojsmernom režime. PH-CJ37 môžeme umiestniť v ktorejkoľvek miestnosti alebo aj podľa potreby prenášať.


Bezdrôtový prenos je realizovaný na frekvencii 433 MHz, na ktoré je dosahované najväčších vzdialeností s najmenším vysielacím výkonom max. 10 mW. Špeciálna FSK modulácia a digitálne kódovanie signálu zaručuje vysokú odolnosť proti vzájomnému ovplyvňovaniu prvkov a spoľahlivosť prenosu dát. Vyžarovací výkon tohoto rádiového systému je veľmi nízky a v porovnaní s napr. Telefónmi GSM celkom zanedbateľný. Tieto telefóny majú vyžarovací výkon až 1000 mW v dobe telefonovania a čiastočne i mimo neho. Náš systém vyžaruje maximálne 10 mW po dobu niekoľkých sekúnd za hodinu. V žiadnom prípade tak nemá škodlivý vplyv na ľudský organizmus.


Programovanie centrálnej jednotky si môžeme uľahčiť jej napojením na PC. Je tiež možnosť prepojenia centrálnej jednotky s GSM modulom a všetko ovládať cez vlastný mobilný telefón. Podľa meraní rôznych renomovaných inštitúcií, môže vhodný systém regulácie priniesť úspory až 30% nákladov na energie pre vykurovanie.

 

Asi nikto nedokáže u nového objektu presne určiť, kde bude mať regulačné prvky, a kde ktorý spotrebič. U riadenie Pocket Home® môžeme systém neustále rozširovať a zdokonaľovať podľa vlastných požiadaviek.